Klasa III w ramach projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ- lekturki spod chmurki” zorganizowała sesję fotograficzną związaną z lekturą pt. „Mania, dziewczyna inne niż wszystkie” autorstwa Julity Grodek. Dzieci poznały historię noblistki Marii Skłodowskiej - Curie i miały okazję przez jeden dzień stać się bohaterami czytanej lektury. Było zabawnie i wymyślnie.
Zachęcamy do przeczytania tej książki.
Uczniowie klasy III zakończyli realizację I modułu projektu „Lekturki spod chmurki”- pod hasłem „Bądź dobry dla innych”. Po zapoznaniu się z historią chmurki Tosi, będącej naszą przewodniczką po fascynującym i ciekawym świecie książek, stworzyli klasowy kącik tematyczny i czytelniczy, w którym odbywały się „ Spotkania z zaczytaną chmurką Tosią”. Pierwszą lekturą, z którą rozpoczęli przygodę, była książka Julity Grodek pt. ,, Mania , dziewczyna inna niż wszystkie”. Po przeczytaniu lektury założyli LEKTURNIKI i opracowali zawarte w nich zadania. Przygotowali "Lekturę na lince"- eksponując zilustrowane i opisane, przez siebie wydarzenia. Odbyła się także sesja fotograficzna, podczas której dzieciaki przygotowały plan zdjęciowy i na chwilę przeniosły się w czasie, zmieniając się w badaczy i odkrywców. Realizując zadania związane z dobroczynnością wzięli udział w klasowej akcji „Anioły” i czynnie uczestniczyli w szkolnej akcji Dnia Życzliwości. Do obchodów tego święta zachęcały całą społeczność szkolną- Aniołki z klasy III- roznosząc „życzliwe serduszka” , na których powstawały zapiski lub rysunki z życzeniami i serdecznymi pozdrowieniami dla szkolnych kolegów i koleżanek oraz wszystkich odwiedzających naszą szkołę osób. Na dolnym korytarzu „wyrosło” DRZEWO ŻYCZLIWOŚCI”, przy którym każdy mógł zatrzymać się na chwilę i zachęcić do podejmowania dobrych czynów. Z wielkim zaangażowaniem włączyli się także w akcje charytatywne organizowane na terenie szkoły. Wzięli udział w MIKOŁAJKOWYM DARZE SERCA, włączając się w zbiórkę fantów na LOTERIĘ MIKOŁAJKOWĄ, z której dochód przeznaczony został na rehabilitację borykających się z niepełnosprawnościami, dzieci z terenu gminy Pilzno. Włączyli się także w zbiórkę pieniężną na rzecz Wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zadania z pierwszego modułu dostarczyły dzieciom wielu pozytywnych wrażeń w drodze do czynienia dobra, okazywania życzliwości i pomocy drugiemu człowiekowi.
II moduł projektu „Czytam z klasą”- „Lekturki spod chmurki”
BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT
Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Strzegocicach zakończyli realizację II modułu projektu: „Czytam z klasą- Lekturki spod chmurki” z jego hasłem przewodnim: „BĄDŹ DOBRY DLA ZWIERZĄT”. W ramach tego projektu przeczytali lekturę pt.: „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.
Wykonanie zaplanowanych zadań rozpoczęli od uzupełnienia lekturników i metryczki książki. Następnie w kąciku „Pod chmurką” czytali wybrane fragmenty lektury, rysowali portrety głównych bohaterów, których bardzo polubili, określali ich cechy charakterystyczne oraz ilustrowali wybrane sceny z życia dzieci z Bullerbyn. Zgromadzili pod chmurką, pluszowe zwierzaki i zaprojektowali dla nich obroże, wykorzystując różnorodne materiały i techniki. Ponadto, wykonali LEKTURKOWĄ PIZZĘ. Podzielili ją na osiem części i na każdej przedstawili kolejne przygody dzieci i ich czworonożnych przyjaciół. Dodatkowo zaprezentowali na forum klasy „LEKTURĘ W PUDEŁKU”, w którym znajdowały się przedmioty, związane z omawianym utworem i jej bohaterami.
Podczas Dnia Głośnego Czytania, dla młodszych kolegów z grupy przedszkolnej, zainscenizowali wybrane wiersze i przedstawili ciekawostki o zwierzętach. Chcieli w ten sposób zachęcić ich do czytania. W tym dniu naszą klasę odwiedził niezwykły Gość - Pani Beatka- nauczycielka wychowania przedszkolnego, pracująca w naszej szkole, która z wielkim zaangażowaniem i z ekspresją przeczytała wiersz o zwierzętach. Nie obyło się bez atrakcji. Przygotowała niespodziankę- ZABAWĘ TROPIĄCĄ- w której dzieci przez chwilę zmieniły się w szkolnych detektywów. Ich zadaniem było wytropienie ukrytych sylwet zwierząt wymienionych w wysłuchanym utworze. Było zagadkowo i ekscytująco!!!
Ponadto, podczas realizacji zadania dodatkowego wiele emocji wzbudziło wśród nich wcielenie się w rolę autora i stworzenie własnego pięknie zilustrowanego utworu. Zainspirowane opowieściami z Bullerbyn przystąpiły do napisania baśni, których bohaterami stały się zwierzęta. Były zachwycone możliwością tworzenia. Bardzo chętnie prezentowały swoją twórczość na forum klasy.
W okresie zimowym podczas lekcji odbywały się rozmowy związane z pomaganiem zwierzętom w tym trudnym dla nich czasie. Zorganizowane zostały akcje dokarmiania ptaków. W klasie uczniowie obejrzeli film edukacyjny ukazujący rzeczywistość życia czworonogów w schronisku, zapoznali się z formami pomocy zwierzętom, odbyły się także rozmowy na temat roli wolontariatu. Samodzielnie wykonali plakaty informujące o szkolnej zbiórce karmy i darów dla schroniska w ramach akcji „Psiaki potrzebują ciebie, więc daj coś od siebie!” organizowanej przez Młodzieżową Radę Miejską w Pilźnie. Włączyli się aktywnie w akcję i systematycznie zbierali fanty, aby przekazać je zaprzyjaźnionemu schronisku w Jaworzu Górnym. Zarówno tematyka dotycząca dobroczynności w stosunku do zwierząt, jak i przeczytana lektura, a także wykonane zadania uzmysłowiły dzieciom, jak ważne jest to, aby troszczyć się o zwierzęta i reagować, gdy dzieje im się krzywda.
Uwaga! Przygotowujemy się do ostatniego już etapu projektu pod hasłem „BĄDŹ DOBRY DLA ROŚLIN”. Przed nami nowa lektura- „Drzewo do samego nieba” autorstwa Marii Terlikowskiej.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uczniowie zrealizowali ostatni już III moduł Projektu „Lekturki spod chmurki”- „BĄDŹ DOBRY DLA ROŚLIN”. Inspiracją do naszych działań była książka Marii Terlikowskiej pt.: "Drzewo do samego nieba". Stała się ona motorem napędowym wielu kreatywnych oraz edukacyjnych aktywności dzieci, dotyczących znaczenia i roli roślin w ekosystemie.
Uzupełnili lekturniki opisując w nich najważniejsze wydarzenia i postacie z lektury. Wykonali "Lekturę na wieszaku" -tworząc interaktywną formę książki wzbogaconą ilustracjami i faktami, które zdobywali podczas jej omawiania. Zorganizowali w szkole wystawę prac, eksponując „wieszaki” na korytarzach, inspirując kolegów i koleżanki do rozmów dotyczących znaczenia drzew
i korzyści płynących z posiadania roślin w naszym otoczeniu.
W ramach zadań dobroczynnych zorganizowali klasową akcję sadzenia różnorodnych roślin doniczkowych. Akcja ta pozwoliła im bezpośrednio przyczynić się do zazielenienia naszej klasy. Zobowiązali się także do codziennej pielęgnacji posadzonych roślin – do ich podlewania i doglądania. Ponadto, stworzyli mini zielniki z suszonych kwiatów i traw, a piękne kompozycje stały się ozdobą prezentów upominkowych dla Mam z okazji ich święta. Na zakończenie modułu odbyliśmy wycieczkę do pobliskiego parku. Uczniowie mieli okazję bezpośrednio obcować z przyrodą, obserwować drzewa w ich naturalnym środowisku. Realizacja III modułu przyniosła uczniom wiele korzyści edukacyjnych, rozwijając ich wiedzę przyrodniczą, umiejętności pracy w zespole oraz świadomość ekologiczną.
Nasza tegoroczna przygoda z Projektem „ Lekturki spod chmurki” dobiegła końca. Uczniowie klasy III chętnie i z dużym zaangażowaniem czytali lektury
i realizowali zadania z tegorocznej edycji projektu „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki”, kształtując swoją empatię i ucząc się szacunku do otaczającego ich świata przyrody.